Zespół na wesele - jak znaleźć dobry zespół weselny?

Muzyka to nieodłączny element każdego wesela. Dobrze dopasowany repertuar muzyczny nie pozwoli gościom się nudzić, porywając wszystkich do wspólnej zabawy. Dobra muzyka wprowadza w dobry nastrój, a właśnie o taki klimat chodzi na weselu, nieprawdaż? Bardzo ważne jest zatem dobranie odpowiedniej oprawy muzycznej, którą zapewnić może DJ bądź zespół muzyczny. Tym razem zajmiemy się tym, jak wybrać dobry zespół weselny spośród tysięcy ofert, dostępnych zarówno w sieci, jak i lokalnie. Na jakie aspekty należy szczególnie zwrócić uwagę? Ile kosztuje zespół na wesele oraz gdzie taki zespół znaleźć? Odpowiadamy poniżej.

Jak wybrać zespół muzyczny na wesele?

Wybór odpowiedniego zespołu na wesele nie jest taki prosty, jakim mógłby się wydawać. Na rynku dostępnych jest wiele ofert wynajęcia grupy muzycznej na wesele, jednak nie wszystkie są godne uwagi. Pomyłka przy wyborze zespołu może Młodą Parę wiele kosztować i nie chodzi tu tylko i stracone pieniądze, ale głównie o zepsute wesele. Jak wybrać zespół muzyczny, aby dobrze bawić się całą noc? Poniżej wyszczególnione zostały najważniejsze kwestie, na jakie należy zwrócić uwagę wybierając najlepszy zespół weselny.

Zespół na wesele – koszty

Planując wesele Młoda Para starannie rozdziela weselny budżet pomiędzy atrakcje weselne, salę, catering i właśnie muzykę. Koszty wynajęcia zespołu na wesele różnią się w zależności od tego, jaki zespół się zdecydujemy, z ilu osób składa się owy zespół oraz jaki repertuar taka grupa muzyczna może zaoferować. Cena zespołu weselnego uzależniona jest dodatkowo od tego, jakie instrumenty będą używane podczas występu i jakiego typu nagłośnienie przywiezie ze sobą kapela. Co ważne, niejednokrotnie lepszym wyborem jest mały zespół weselny, niż kilkunastoosobowa grupa. W tej kwestii jednak należy zdać się głównie na doświadczenie, jakim dysponuje zespół oraz każdy z poszczególnych członków grupy.

Jednym z głównych kryteriów, którymi kieruje się większość Par Młodych wybierając zespół na wesele, jest cena. Finanse z pewnością są ważne, jednak należy pamiętać, aby nie popadać w skrajność. Zbyt tani zespół weselny może nie mieć wystarczająco dobrego sprzętu lub repertuaru, by zaspokoić nasze oczekiwania, zaś zbyt droga kapela zrujnuje nam weselny budżet. Kolosalną różnicę w jakości wykonywanych utworów zauważyć można już przy zespołach za 1000 i 1500 zł. Natomiast zespoły skrajnie tanie, jak np. te za 500 zł, mogą skutecznie zepsuć zabawę weselną. Oczywiście są też i wyjątki, kiedy to kapela za 500 zł gra lepiej, niż ta za 3000 zł. Ważne jest, aby do wyboru zespołu muzycznego podejść racjonalnie i przeznaczyć na jego wynajęcie tyle pieniędzy, ile jesteśmy w stanie, bez naginania budżetu.

Zespół na wesele – doświadczenie i port folio

Niewątpliwie największą zaletą zespołu muzycznego będzie umiejętność prowadzenia wesel. Takiego też zespołu należałoby poszukać. Doświadczenie nabyte podczas prowadzenia wcześniejszych wesel, z pewnością pozytywnie wpłynie na jakość całej zabawy. Zespół weselny ma za zadanie nie tylko grać i śpiewać, ale także powinien porywać ludzi na parkiet, zachęcać do wspólnej zabawy i co najważniejsze, powinien zaprosić Młodą Parę do pierwszego tańca. Zespół na weselu powinien również grać tzw. przyśpiewki, zachęcające do wspólnego wypicia wódki. Oprócz zapewnienia dobrej oprawy muzycznej, zespół zobowiązany jest przeprowadzić oczepiny. Wbrew pozorom nie każdy zespół na weselu takie oczepiny przeprowadza, dlatego warto tą kwestię dograć już na samym początku współpracy.

Przed wynajęciem zespołu weselnego powinniśmy zaznajomić się z tym, jak wcześniej dana grupa prowadziła imprezy. Najlepszym sposobem na sprawdzenie port folio zespołu jest odwiedzenie jego strony internetowej. Dokładne sprawdzenie, czy dany zespół gra dokładnie w taki sposób jak sobie to wymarzyliśmy, jest kluczową kwestią. W przypadku, kiedy zespół nie posiada swojej prywatnej strony www, warto poprosić kapelę o dostarczenie materiałów prezentujących ich pracę i wykonywane utwory.

Przed podpisaniem umowy z zespołem weselnym Młoda Para powinna odbyć serię spotkań z wybranymi kapelami, w celu omówienia szczegółów współpracy. Podczas rozmowy każda z grup z pewnością przedstawi się w superlatywach, dlatego bardzo ważne jest dokładne zaznajomienie się z dostarczonymi materiałami, na których wyraźnie widać, w jaki sposób funkcjonuje zespół na weselu. Bardzo ważne jest, aby portfolio zawierało fragmenty występów z wielu wesel. W ten sposób kapela pokazuje również, że ma za sobą wiele udanych występów, których najzwyczajniej się nie wstydzi. W celu potwierdzenia jakości imprezy warto również skontaktować się z osobami, u których dany zespół występował już wcześniej.

Zespół na wesele – repertuar

Repertuar na wesele to coś, o czym wiele przyszłych nowożeńców często zapomina. Jest to oczywiście ogromny błąd, bowiem rodzaj muzyki, przy którym bawić będą się goście weselni, powinien zostać ustalony jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań zespołu muzycznego. Wiele zespołów gra tylko i wyłącznie to, w czym dobrze się czuje, a to sprawia, że od zespołu wykonującego utwory disco polo, nie możemy zbytnio wymagać aby zagrał utwory muzyki nowoczesnej. Ważne jest zatem, aby wybrać tą kapelę, która dobrze wpasuje się w klimat wesela oraz gusta Wasze i Waszych gości. Zespół na weselu powinien nie tylko odgrywać ustalone wcześniej utwory, ale także powinien być gotowy na wszelkie prośby ze strony gości, życzących sobie zagranie danego kawałka.

Zespół na wesele – oczepiny

Oczepiny na weselu – dla wielu wydają się oczywistą oczywistością, dla innych jest to całkowita nowość. Podobnie bywa również z zespołami muzycznymi. W przypadku kapeli z małym doświadczeniem, który nie bywa często na imprezach, może pojawić się obawa, że oczepiny nie zostaną przeprowadzone poprawnie, bądź zostaną całkowicie pominięte. Dodatkowo kapela weselna bez odpowiedniego przygotowania nie zaskoczy zabawą oczepinową, co może rozczarować nie tylko gości, ale także Parę Młodą. Oczepiny powinny być przede wszystkim zabawne, porywać gości do wspólnej zabawy oraz zaskoczyć nowożeńców. Jeżeli czujecie obawy, że wybrany przez Was zespół nie będzie w stanie podołać temu wyzwaniu, rozważcie zmianę kapeli.

Poprzedni artykułTOP 30: Atrakcje na wesele i ślub
Następny artykułBiżuteria ślubna to nie tylko kolczyki i naszyjnik…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj