Czy ślub bez księdza lub Urzędnika jest możliwy? Wiadomo, że żyjemy w czasach, w których niemożliwe staje się możliwe i ta kwestia dotyczy także ślubów. Jeśli para zdecyduje się na zawarcie ślubu humanistycznego, ani ksiądz ani Urzędnik Stanu Cywilnego nie weźmie w nim udziału. Na chwilę obecną śluby humanistyczne to najszybciej rozwijający się trend wśród wszystkich rodzajów ślubów. Organizowaniem tego typu ślubów zajmuje się stowarzyszenie humanistyczne.
Głównymi założeniami, którymi kierują się osoby biorące ślub humanistyczny, są wartości humanistyczne, czyli rozum, zaufanie, przyjaźń, tolerancja i równość, zarówno w stosunku do mężczyzn, jak i kobiet. Pierwszy ślub humanistyczny wzięto już 11 lat temu. Od tego czasu tysiące młodych par zdecydowało się na ślub bez księdza i Urzędnika. Czym jest ślub humanistyczny, kto może go wziąć i ile to kosztuje? Odpowiadamy poniżej.
Co to jest ślub humanistyczny?
Decydując się na związek małżeński, na chwilę obecną mona wybrać jeden z czterech rodzajów ślubów – kościelny, cywilny, konkordatowy i humanistyczny. Każdy z wymienionych rodzajów ślubów ma swoje plusy i minusy, jednak my skupimy się głównie na opisaniu zalet i wad ślubu humanistycznego. Ślub humanistyczny to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie wyznają wiary i nie przynależą do żadnej wspólnoty kościelnej. Dodatkowo jest to wspaniała opcja dla tych, którym nie odpowiada z różnych powodów ślub cywilny. Ślub humanistyczny pozwala na wypowiedzenie przysięgi małżeńskiej w całkiem wyjątkowy sposób. Sposób aranżacji takiego ślubu jest praktycznie dowolny, a każda ceremonia jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.
Wiele osób zastanawia się, czym jest ślub humanistyczny. Najprościej mówiąc, jest to ceremonia mająca na celu pokazanie wszystkim zaproszonym gościom jak bardzo kocha się drugą osobę. Zaślubin podczas ślubu humanistycznego udziela pastor (celebransa). Pastor koordynuje cały przebieg ślubu i ceremonii zaślubin. Dodatkowo jest on wsparciem dla Młodej Pary, służy on dobrą radą i rozwiewa wszelkie wątpliwości związane z nawiązaniem małżeństwa.
Ślub humanistyczny – cena i koszty
Cena ślubu humanistycznego zależy od wielu czynników, jednak całkowity koszt nie przekracza tego, który ponosi się biorąc ślub cywilny w plenerze. Cena ślubu humanistycznego to wydatek rzędu ok. 800-1000 złotych. W cenie tej uwzględnione jest przygotowanie scenariusza ceremonii zaślubin oraz jego realizacja. Mistrz ceremonii wraz z Młodą Parą dogrywa wszystkie elementy organizacyjne przedsięwzięcia. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego ślubu kościelnego, tak i w przypadku ślubu humanistycznego Młoda Para może ustalić, czy ślub odbywa się w określonym miejscu, np. w plenerze, na plaży, w górach czy pośród zabytków. Dodatkowo Młoda Para ma prawo zadecydować o dekoracjach, wyborze sali weselnej i muzyki. Wraz z ilością dodatkowych aspektów, w które zaangażowany jest celebrasa, cena ślubu humanistycznego wzrasta. Każdy ślub wyceniany jest indywidualnie po konsultacjach z Parą Młodą.
Ślub humanistyczny – ceremonia
Ceremonia ślubu humanistycznego może mieć zarówno charakter zjawiskowy (często nazywany magicznym) oraz charakter teatralny. Ceremonia ślubu humanistycznego odbywa się według określonego wcześniej scenariusza, w którym każdy z członków Młodej Pary odgrywa swoją rolę. Wszystko odbywa się zgodnie z humanistycznymi założeniami, jakimi są wolność, zrozumienie i akceptacja. Przebieg ceremonii ślubnej ustalany jest pomiędzy pastorem a Młodą Parą. Przyszli nowożeńcy mają całkowitą dowolność w kreowaniu własnego ślubu, zaczynając od dekoracji, przez muzykę, aż po miejsce, w którym zawierany jest ślub. Dotyczy to również przysięgi małżeńskiej, miejsca w którym ją wypowiedzą oraz elementów dodatkowych, jak wypuszczenia gołębi przy wypowiedzeniu przysięgi czy pokazie fajerwerków. Za pomocą ślubu humanistycznego wyrazić można siebie oraz partnera, a ograniczeniem w całym przebiegu ceremonii jest tylko i wyłącznie ludzka wyobraźnia.
Każda z ceremonii ślubu humanistycznego jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Każda Para Młoda może indywidualnie ustalić atrakcje obecne na ślubie. To samo dotyczy miejsca, w którym zawierany jest ślub. Ceremonia odbyć może się w plenerze, nad morzem czy w miejscu, które ma dla nas szczególny sentyment. Możliwości w tym temacie są praktycznie nieograniczone. Podobnie jak w przypadku ślubu kościelnego, tak i podczas ślubu humanistycznego Para Młoda zakłada sobie wzajemnie obrączki. Mimo pewnych podobieństw do ślubu kościelnego, cywilnego i konkordatowego, ślub humanistyczny nie ma na celu stworzenia konkurencji, a jedynie alternatywy dla osób kierujących się w życiu wartościami humanistycznymi.
Ślub humanistyczny – kto może go wziąć?
Ślub humanistyczny może wziąć praktycznie każdy. Ten rodzaj ślubu dedykowany jest wszystkim tym, którzy nie czują powołania katolickiego, nie zamierzają także brać ślubu cywilnego czy konkordatowego. Ślub humanistyczny ma charakter indywidualny i nie ma w nim miejsca na utarte schematy, znane szczególnie ze ślubów cywilnych i kościelnych. Śluby humanistyczne to również opcja dla osób homoseksualnych i osób mających za sobą rozwód.
Pomimo tego, że śluby humanistyczne organizowane są przez PSR (Polskie Stowarzyszenie Racjonalistyczne), nie trzeba przynależeć do stowarzyszenia, aby taki ślub wziąć. Wystarczy, że przyszła Młoda Para kieruje się wartościami humanistycznymi i liczy się dla nich piękno i głębia chwili, w której wypowiadana jest przysięga małżeńska.
Ślub humanistyczny – prawo i ograniczenia
Ślub humanistyczny w Polsce nie jest uznawany w świetle prawa jako wiążący, w przeciwieństwie do ślubów cywilnych i kościelnych. Może on być doskonałym rozpoczęciem drogi małżeńskiej, a sam ślub humanistyczny może poprzedzać ślub cywilny, udzielany w Urzędzie Stanu Cywilnego. W taki sam sposób może on być następstwem takiego ślubu. Może, ale nie musi – ślub humanistyczny można wziąć dla samego siebie, bo przecież miłość nie wymaga „papierku z urzędu”. W Polsce ślub humanistyczny jest „rzeczą” nową, zaś za granicą stał się on normą.
Ślub humanistyczny – różnice i podobieństwa do ślubów cywilnych i kościelnych
W przeciwieństwie do ślubów religijnych (kościelnych), śluby humanistyczne nie kładą żadnego nacisku na strefę duchową, a tym samym wiarę w Boga. Ślub humanistyczny skupia się na relacjach społecznych i sferze międzyludzkiej, czego nie uświadczymy podczas brania ślubu kościelnego. Różnica pomiędzy ślubem cywilnym a humanistycznym polega głównie na bogactwie treści i formie, jaką przybiera ceremonia. Podczas ślubu humanistycznego odegrane mogą być najróżniejsze scenariusze, zaś ślub cywilny posiada odgórnie ustalone reguły, na podstawie których udzielane są zaślubiny.
Ślub humanistyczny – przysięga
Ceremonia ślubu humanistycznego kształtowana jest przez Parę Młodą w uzgodnieniu z pastorem. Ten sam, indywidualny charakter ma przysięga ślubna. Narzeczeni samodzielnie układają przysięgę, w której zawrzeć mogą wszystkie uczucia, żywione do swojej drugiej połówki. Często przysięga na ślubie humanistycznym różni się treścią od tej, którą słyszymy na ślubach kościelnych. Jest w niej więcej uczuć, wyznań miłości i wyrazów szacunku do drugiej osoby. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypowiedzieć tą samą przysięgę małżeńską, co wypowiada się wraz z księdzem podczas ślubu kościelnego.
Wypowiedzenie przysięgi podczas ceremonii ślubu humanistycznego może przybrać dowolną formę. Słowa przysięgi wypowiedziane mogą być wierszem, śpiewem a nawet za pomocą filmu. Słowa przysięgi jak i jej forma, mogą być całkowicie spersonalizowane.
Ślub humanistyczny – organizacja i planowanie
Wiele osób pyta, jak zorganizować ślub humanistyczny. Organizacja ślubu humanistycznego pochłania zdecydowanie mniej czasu, niż pozostałe typy ślubów. Mowa tutaj głównie o znacznie mniejszej ilości formalności, które należy dopiąć, zanim wypowiemy magiczne słowa przysięgi. Mniej formalności oznacza więcej czasu na przygotowanie samej ceremonii, dekorację sali weselnej czy zorganizowanie dodatkowych atrakcji dla gości, jak pokazy sztucznych ogni, pokazy iluzjonistów czy atrakcji dla dzieci gości weselnych.
Ślub humanistyczny a pary homoseksualne
Śluby humanistyczne mogą być udzielane na tych samych zasadach, zarówno osobom hetero, jak i homoseksualnym. Ślub humanistyczny może wziąć zatem praktycznie każdy. Śluby homoseksualne w Polsce nie są jeszcze tak popularne jak w Niemczech, jednak z roku na rok par homoseksualnych wyznających sobie miłość na ślubnej ceremonii przybywa. Ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej, dlatego pary homoseksualne mogą do niego bez problemu przystąpić.
Ślub humanistyczny a rozwodnicy
Osoby, które już raz wzięły ślub kościelny nie mają zbyt dużego wyboru, jeżeli postanowiłby ponownie stanąć na ślubnym kobiercu. Opcją dla rozwodników jest ślub cywilny albo humanistyczny. W przypadku, kiedy ślub cywilny nie spełnia naszych wymagań odnośnie personalizacji ceremonii zaślubin, dobrą opcją będzie ślub humanistyczny.
Szczerze powiedziawszy cena ślubu humanistycznego nie jest duża, w porównaniu z komfortem jaki gwarantuje pozwalając na niewchodzenie do wspólnoty kościoła.
Ślub humanistyczny to idealna opcja dla homoseksualistów. Nie można zabronić osobom o różnej orientacji na zawieranie związków małżeńskich. Może i nie jest formalny, ale z pewnością daj pewne poczucie więzi również w związku homoseksualnym. Tolerancja przede wszystkim.
Myślę, że piękno i wartość ślubu humanistycznego leży w jego otwartej formule i ukierunkowaniu na ludzi, ich emocje, historię, potrzeby i naturę. To z pewnością doskonała opcja dla tych, którzy są świadomi siebie i chcą nadać swojej ceremonii zaślubin bardzo indywidualny, nieszablonowy charakter, wychodząc poza utarty, formalny schemat urzędowy bądź rytuał religijny. Szczerze polecam! Dominika Hermanowicz (www.ceremonie-humanistyczne.pl)