Dokumenty potrzebne do ślubu cywilnego
Ślub cywilny uznawany jest przez wszystkie organy prawne i administracyjne w Polsce. Po zawarciu ślubu cywilnego młode małżeństwo traktowane będzie na równych prawach. Ślub cywilny zawierany jest w obecności kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Zanim jednak małżeństwo zostanie zawarte, narzeczeni zobowiązani są dostarczyć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński.
Oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński składa się publicznie, w obecności dwóch pełnoletnich świadków, wybranych przez parę młodą. Ceremonia zawarcia ślubu cywilnego odbiega nieco od tej, którą znamy ze ślubów kościelnych. Kierownik USC zobowiązany jest spytać zarówno kobietę, jak i mężczyznę, czy świadomie przystępuje do zawarcia związku małżeńskiego. W przypadku, gdy oboje się zgodzą, młoda para przystępuje do składania oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński. Dodatkowo każdy ze współmałżonków musi złożyć oświadczenie o wybraniu nazwiska oraz wspólnego oświadczenia, w którym określone jest nazwisko dla dzieci.
Oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński
Zarówno kobieta, jak i mężczyzna, zobowiązani są do złożenia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński. W tym celu konieczne jest wypowiedzenie słów swego rodzaju przysięgi:
„Świadom praw i obowiązków – wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z … i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe”.
W momencie, gdy oboje narzeczonych wypowie na głos oświadczenie, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego przystąpi do ogłoszenia zawarcia małżeństwa. Na akcie małżeństwa umieszcza się podpisy młodej pary, świadków i urzędnika. Zmiana nazwiska możliwa jest tylko przed lub w trakcie ceremonii. Po ogłoszeniu zawarcia małżeństwa nie ma możliwości zmiany nazwisk.
Ustalenie daty ślubu cywilnego
Data ślubu cywilnego ustalana jest po wizycie w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wizyta w urzędzie powinna odbyć się nie później niż jeden miesiąc (+ jeden dzień), przed planowanym zawarciem małżeństwa. W celu zarezerwowania wybranego przez nas terminu warto udać się do urzędu znacznie wcześniej, w szczególności w większych miastach, gdzie udzielanych jest zdecydowanie więcej ślubów i kolejka może być całkiem spora.
Ustalając datę ślubu cywilnego należy podpisać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego, wybrać jakie nazwisko przyjmuje każdy ze współmałżonków oraz oczywiście należy uiścić opłatę za wydanie dokumentów. W dniu ślubu do Urzędu Stanu Cywilnego należy wstawić się ok 30-40 minut wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem ceremonii. Ceremonia zaślubin przy ślubie cywilnym trwa nie dłużej niż 20-25 min.
Dokumenty wymagane do zawarcia ślubu cywilnego:
Do zawarcia ślubu cywilnego potrzebny jest komplet dokumentów:
- dowody osobiste obojga narzeczonych,
- skrócone akty urodzenia.
Osoby po rozwodzie dodatkowo dostarczyć muszą odpis aktu małżeństwa oraz rozwodu. Wdowy i wdowcy do USC przynieść powinni akt zgonu współmałżonka.
Opłaty związane ze ślubem cywilnym:
W zależności od miejscowości, ceny opłat związanych z przystąpieniem do ślubu cywilnego mogą się nieco różnić. Najczęściej cennik opłat wygląda następująco:
- akt małżeństwa – 84 zł
- odpis skrócony – 22 zł
- przyspieszenie ślubu o 1 miesiąc – 39 zł
W przypadku ślubu za granicami Polski doliczyć należy opłatę w wysokości 38 złotych, uiszczaną za wydanie dokumentu potwierdzającego zdolność prawną do zawarcia małżeństwa.
Ślub cywilny a świadkowie
Świadkiem na ślubie cywilnym może być osoba pełnoletnia, posiadająca dowód osobisty. W przypadku, gdy świadek nie włada biegle językiem polskim, wymagana jest obecność tłumacza przysięgłego. Co ważne, prawo nie nakazuje, aby świadkowie byli oddzielnej płci. Świadkami na ślubie cywilnym mogą być zarówno dwie kobiety jak i dwóch mężczyzn.
Jak wziąć ślub cywilny poza urzędem stanu cywilnego?
Ślub cywilny w plenerze, w domu lub w szpitalu? To nie problem! Ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego nie wymaga dostarczania dodatkowych dokumentów, o ile nie jest on udzielany na terenie więzienia lub w szpitalu. Ślub cywilny w plenerze niesie jednak za sobą dodatkowe koszty:
- opłata za protokół ślubu – 11 zł
- opłata za ślub poza USC – 1000 zł
W celu wzięcia ślubu cywilnego poza Urzędem Stanu Cywilnego należy złożyć odpowiednie podanie, w którym uwzględnione powinny być takie informacje jak data ślubu, powód, dla którego ślub ma być udzielony poza USC oraz dokładne miejsce ślubu.
Dokumenty złożyć można w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego.
Ślub cywilny poza Urzędem Stanu Cywilnego jest całkiem kosztowny 🙁 na szczęście za dokumenty płaci się niewiele 🙂