Jeśli planujesz ślub – zdecydowanie najważniejszym pierścionkiem w Twoim życiu będzie obrączka. Przecież zgodnie ze ślubną przysięgą nie planujesz go zdjąć aż do końca swoich dni – i obrączki należy szukać dokładnie z takim założeniem. A nie jest to łatwa kwestia: bo jak wybrać pierścionek, który będzie odpowiedni dla osoby młodej i seniora?

Rozmiary pierścionków – czy istnieją opcje uniwersalne?

Jeśli masz już jakieś pierścionki – musimy Cię zmartwić. Kwestia wyboru odpowiedniego modelu obrączki nie stała się właśnie prostsza. Poszczególne pierścionki, w tym również ślubne obrączki, różnią się między sobą wymiarami. Choć rzeczywiście, dopasowanie optymalnego rozmiaru obrączki jest zdecydowanie prostsze niż w przypadku wyboru pierścionka zaręczynowego (w końcu w tym procesie możecie uczestniczyć obydwoje!) – wciąż nie można pójść na łatwiznę, decydując się na ten sam rozmiar, co w przypadku już posiadanego pierścionka.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że tak naprawdę nie istnieje coś takiego, jak uniwersalna rozmiarówka w przypadku pierścionków. Każdy model ma odrobinę inny kształt, a co za tym idzie – nawet pomimo teoretycznie tego samego rozmiaru, jeden pierścionek może wejść na palec bez problemu, a drugi – zatrzymać się w najszerszej części palca. Dodatkowo, zazwyczaj poszczególni twórcy biżuterii mają własne rozmiarówki, tak jak w przypadku odzieży: M z jednego sklepu rzadko będzie takie samo jak analogiczny rozmiar w innej sieciówce.

Nie można zapominać również o tym, że same obrączki różnią się nieco od innych rodzajów pierścionków. Ich dobór zawsze najlepiej jest przeprowadzać pod okiem doświadczonego konsultanta z salonu.

Jak dobrać rozmiar obrączki?

O ile w przypadku pierścionków kupowanych jako prezent czy pierścionka zaręczynowego kwestia pozyskania rozmiaru palca jest rzeczywiście bardzo istotna, to obrączki można wybrać w dość łatwy sposób, wybierając się wspólnie do salonu.

Nie oznacza to jednak, że kwestia wyboru odpowiedniego rozmiaru obrączki jest już załatwiona. Przecież w grę wchodzą również kwestie, o których wspomnieliśmy powyżej, wpływające na obwód palca zarówno wraz z upływem lat, jak i w ciągu dnia. Jak zatem dobrać rozmiar obrączki, która spełni swoją funkcję, nie stając się przy tym nielubianym elementem biżuterii?

Zmiany obwodu palca – jak sobie z nimi poradzić?

Obwód palca zmienia się – nie tylko wraz z upływem czasu, ale również… w ciągu dnia. Na ten parametr wpływ może mieć szereg czynników, a obwód palca będzie inny o poranku i inny wieczorem. To oznacza, że jeśli wybierzesz się do jubilera popołudniową porą, a potem zmierzysz pierścionek ponownie przed pracą – rozmiar, który wcześniej leżał perfekcyjnie przy kolejnym nałożeniu może okazać się zupełnie nietrafiony.

Dlatego też najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór rozmiaru, który z ledwością przechodzi przez najszerszą część palca. W ten sposób w czasie, kiedy palec będzie szczuplejszy – pierścionek nie zsunie się podczas aktywności fizycznej czy podczas snu. Jednocześnie, gdy palec opuchnie – obrączka nie będzie wżynać się w skórę, powodując powiększenie opuchlizny czy ból.

Kwestią równie istotną podczas wyboru obrączki jest soczewka. To właśnie ten parametr odpowiada za optymalne profilowanie pierścionka, co pozwala na uniknięcie nieprzyjemnych otarć i ogólnego dyskomfortu podczas noszenia pierścionka.

Mierzenie rozmiaru palca krok po kroku

Jeśli chcesz wybrać idealny rozmiar obrączek i z jakiegoś względu jedno z Was nie może udać się do salonu (choć jest to opcja, którą polecamy najbardziej ze względu na najmniejsze ryzyko, że coś pójdzie nie tak) – istnieją także metody, które pozwolą na dokonanie pomiaru palca.

Aby dowiedzieć się, jaki rozmiar obrączki powinien być odpowiedni dla Ciebie, możesz:

1. wykorzystać metodę „na nitkę” – to opcja, dzięki której można poznać zbliżony obwód palca. Aby uzyskać jak najdokładniejszy obwód palca, zmierz go w najszerszej części (najczęściej jest to środkowy staw palca). Niezwykle ważną kwestią jest, aby mierzyć właśnie ten palec, na którym masz zamiar nosić obrączkę czy jakikolwiek inny pierścionek. Każdy z naszych palców może bowiem różnić się obwodem nawet minimalnie, a co za tym idzie – obwód palca serdecznego lewej dłoni nie musi być identyczny jak obwód tego samego palca u dłoni prawej. Aby uzyskać pomiar obwodu, owiń nitkę wokół najszerszej części palca i odetnij ją w miejscu, w którym się kończy. Następnie po prostu zmierz wynik miarką. Aby mieć pewność, że miara jaką posiadasz w domu i centymetr, z którego korzysta dany jubiler nie różnią się, możesz zabrać nitkę do salonu, gdzie pracownik zmierzy jej długość;

2. odrysować już posiadany pierścionek – jeśli z jakichś względów opcja z nitką nie wchodzi w grę (choć należy podkreślić, że jest to zdecydowanie dokładniejsze rozwiązanie), możesz zdecydować się również na odrysowanie już posiadanego pierścionka i zmierzenie obwodu na podstawie tego obrysu. Pamiętaj jednak, że ta opcja wiąże się ze sporym ryzykiem błędu. Palce są stosunkowo niewielką częścią ciała i nawet milimetr różnicy w pomiarze może oznaczać, że pierścionek będzie zbyt luźny lub zdecydowanie za mały.

Choć, jak widać, istnieją opcje pomiaru obwodu palca w domowym zaciszu, w miarę możliwości polecamy udanie się do jubilera. Oczywiście, takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe, jednak jeżeli taka opcja wchodzi w grę – pozwoli ona na uzyskanie najdokładniejszego pomiaru.

Wybór odpowiedniego rozmiaru obrączki ma ogromne znaczenie, jeśli chcesz zachować komfort podczas jej noszenia. Choć niektóre rodzaje pierścionków można zwęzić lub powiększyć – to rozwiązanie zmniejsza estetykę obrączki, a także nie zawsze jest możliwe.

Partnerem artykułu jest firma Diament Obrączki.

Poprzedni artykułKreatywne zabawy oczepinowe na weselu
Następny artykułNajlepsza oprawa muzyczna na Twoje wesele!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj