Ślub bez skutków cywilnych w kościele katolickim
Czy można zawrzeć ślub kościelny bez skutków cywilnych w kościele katolickim? Oczywiście że tak, jednak tego typu sytuacja wymaga zgody urzędnika kościelnego. Jak wziąć ślub kościelny bez cywilnego i jakie to niesie za sobą konsekwencje?
Jednym z najbardziej popularnych ślubów jest ślub konkordatowy. Pozwala on na jednocześnie wzięcie ślubu kościelnego i cywilnego (ze skutkami cywilnymi), co znacząco zmniejszało ilość formalności, jakie musiałby zostać wcześniej dograne. Przystępując do ślubu konkordatowego nie musimy dwukrotnie wymawiać przysięgi – tej w kościele i drugiej, w Urzędzie Stanu Cywilnego. Co jednak zrobić, jeżeli chcemy wziąć tylko ślub kościelny bez cywilnego?
Dlaczego potrzebna jest dyspensa?
Zasady zawierania związków małżeńskich w Kościele Katolickim określone zostały w instrukcji dla duszpasterzy, określających zasady przystępowania do małżeństwa konkordatowego. Instrukcja ta w wyraźny sposób ustala zasady, na jakich udzielane są śluby. Znajduje się tam również informacja, że każde małżeństwo zawarte w kościele katolickim ma mieć również skutki cywilne, czyli zawierając ślub kościelny, automatycznie zawieramy również ślub cywilny. Oczywiście można najpierw przystąpić od ślubu cywilnego, a następnie kościelnego, jednak finalnie w obu przypadkach Młoda Para ma gwarantowane skutki prawne.
W kościele katolickim można jednak zawrzeć ślub kościelny bez skutków cywilnych. Taki wyjątek jest możliwy w przypadku, gdy narzeczeni nie przystąpili wcześniej do ślubu cywilnego, a chcą jedynie zawrzeć małżeństwo kanoniczne bez skutków cywilnych. W celu zawarcia takiego ślubu przyszłe małżeństwo powinno udać się do kurii diecezjalnej. Do kurii dostarczone powinno być również pismo, w którym narzeczeni w jasny sposób informują, dlaczego chcieliby przystąpić do ślubu kościelnego bez ślubu cywilnego. Na podstawie pisma, urzędnik kościelny udziela zgody na wybrany rodzaj ślubu.
Kto decyduje się na ślub kościelny bez skutków cywilnych?
Głównym motywem, jakim kierują się przyszli małżonkowie planujący ślub kościelny bez cywilnego, jest zachowanie rozdzielności majątkowej. Tego typu rozwiązanie pozwala na zawarcie ślubu bez intercyzy. Wraz z biegiem czasu ludzie przywiązują coraz większą uwagę do kwestii majątkowych, dlatego śluby kościelne bez skutków cywilnych stają się coraz bardziej popularne. Jest to pewien sposób na zabezpieczenie rozdzielności majątkowej.
Drugą grupą osób, które decydują się na ślub kościelny bez cywilnego, są osoby spoza granic naszego kraju. Dla obcokrajowców jest to zwyczajnie wygodne rozwiązanie, bowiem w razie niepowodzenia małżeństwa, unikają borykania się z licznymi formalnościami związanymi z rozwodem i wymianą dokumentów.
Minusy ślubu kościelnego bez skutków cywilnych
Ślub kościelny bez cywilnego ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Głównym minusem, jaki możemy wymienić jest fakt, że w świetle prawa małżonkowie są całkowicie obcymi osobami, które nie są od siebie zależne finansowo. W świetle prawa podatkowego osoby te nie mogą swobodnie przelewać sobie pieniędzy z konta na konto, bowiem każda taka transakcja może zostać sklasyfikowana jako darowizna, od której należy odprowadzić podatek. Oprócz problemów z fiskusem, małżonkowie którzy zawarli jedynie ślub kościelny nie będą mieli wglądu w dokumentację medyczną współmałżonka.
” ślub” kościelny bez skutków cywilnoprawnych jest jakimś dziwnym tworem co trudno nazwać małżeństwem, raczej służy do naduzyć podatkowych.
Świetna wiadomość, również chciałbym wziąć ślub bez skutków cywilnych, boi po co? Wspólność majątkowa komplikuje niepotrzebnie sytuacja, uniemożliwia swobodne zaciąganie pożyczki czy kredytu (o wszystko trzeba pytać współmałżonka) a do tego odpowiada się za kogoś długi. Te ,,plusy” , że niby bez tego nie dowiemy się o stan zdrowia w szpitalu to jakieś mity. Wystarczy oświadczenie od notariusza za 50 zł o wyrażeniu zgody i mamy dostęp do czego chcemy.