Wymagane dokumenty do ślubu kościelnego
Ślub kościelny to niezwykła ceremonia, do której wiele par przygotowuje się latami. Same przygotowania do ślubu kościelnego i następującego po nim wesela, zaczynają się już dużo wcześniej. Ślub kościelny odbywa się w kościele, do którego należy Pani Młoda lub Pan Młody. Za zgodą księdza, ceremonia zaślubin może zostać przeprowadzona w dowolnej parafii na terenie całego kraju. O co należy zadbać biorąc ślub kościelny? Jakie są wymagane dokumenty do zawarcia ślubu kościelnego i kiedy należy spisać akt ślubu?
Jakie dokumenty przygotować do zawarcia ślubu kościelnego?
Zawarcie ślubu kościelnego możliwe jest po dostarczeniu wymaganych dokumentów. Formalności nie zajmują dużo czasu, jednak bez tych kilku zaświadczeń ślub nie zostanie udzielony. Jakie zatem dokumenty są wymagane? Oto lista:
- Dowody osobiste obojga przyszłych współmałżonków.
- Metryki chrztu – wydane nie później niż 3 miesiące przed składaniem kompletu dokumentów.
- Zaświadczenia o bierzmowaniu obojga osób.
- Świadectwa nauk religii (katechizacji) – wiele parafii wymaga takich dokumentów.
- Potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej.
- Zaświadczenia o spowiedzi obojga osób.
Dostarczenie wymaganych dokumentów to początek przygody z zawieraniem ślubu kościelnego. O czym jeszcze należy pamiętać?
O czym należy jeszcze pamiętać?
Na 6 miesięcy przed wybraną datą ślubu należy udać się do kancelarii parafialnej w celu potwierdzenia daty zaślubin. Tylko w ten sposób można ustalić wraz z księdzem dokładną datę ślubu. W czasie nieprzekraczalnym 3 miesięcy od czasu potwierdzenia daty ślubu, należy w kancelarii parafialnej spisać protokół przedślubny. Do spisania protokołu przedmałżeńskiego wymagane są dowody osobiste, metryki chrztu, zaświadczenia o bierzmowaniu oraz świadectwo nauk religii.
Przed dwa następne tygodnie po spisaniu protokołu przedślubnego, w parafiach przyszłej pary młodej głoszone są zapowiedzi. W tym czasie przyszła Para Młoda powinna również przystąpić do spowiedzi świętej.
Na 7 dni przed planowaną datą ślubu należy spisać akt ślubu. Dokument ten sporządzany jest w kancelarii parafialnej, do której należy udać się z kompletem dokumentów. Jednym zaświadczeniem którego nie ma potrzeby dostarczać, jest zaświadczenie o spowiedzi świętej. Podczas spisywania aktu ślubu powinni być obecni świadkowie Pary Młodej. Zarówno świadek, jak i świadkowa powinni wstawić się do kancelarii wraz z dowodami osobistymi. W przypadku, gdy z różnych przyczyn któryś ze świadków nie może wstawić się na wyznaczony termin, należy podać jego imię, nazwisko, wiek oraz adres zamieszkania. Takie dane wystarczą, aby mógł świadkować na ślubie.
Dzień przed ślubem Para Młoda powinna ponownie udać się do spowiedzi świętej.
Wszystkie dokumenty do ślubu kościelnego można łatwo załatwić. U nas problemem okazały się jednak świadectwa nauk religii, których proboszcz nie chciał nam uznać. Według niego nie były oryginalne. Po kilku rozmowach wszystko udało się jednak załatwić.