Ślub to najważniejsze wydarzenie w życiu dwojga ludzi. Uwieczniając go na zdjęciach, możemy zachować piękne wspomnienia z tych chwil. Dlatego też wybór fotografa ślubnego nie powinien być przypadkowy. Na co powinniśmy zwracać uwagę, decydując się na fotografa?

Nie tylko cena!

Wiele osób, wybierając fotografa ślubnego, zwraca uwagę przede wszystkim na cenę. Wiadomo, ślub i wesele to niemały wydatek, dlatego często oszczędzamy na czym się da. Niestety bardzo często niska cena fotografa idzie w parze z niską jakością zdjęć. Dlatego jest kilka rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, zanim wybierzemy fotografa.

Jednym z ważniejszych czynników jest sprzęt, z jakim pracuje fotograf. Jasne, mówi się, że liczą się umiejętności, a nie sprzęt, jednak dobrze wiemy, że nawet najdroższym telefonem nie zrobimy tak dobrego zdjęcia, jak dobrym aparatem z lampą błyskową. Tym bardziej, że np. lustrzanki mają opcję zapisywania zdjęć w formacie RAW, który bez problemu możemy obrabiać.

A jeśli już o obróbce mowa, ważny jest również styl obrabiania zdjęć oraz styl samych fotografii. Zapewne zauważyliście, że niektórzy fotografowie preferują zdjęcia czarno-białe, a niektórzy kolorowe, np. z efektem flary. Jedni wolą naturalne zdjęcia, które pokazują prawdziwe emocje, inni robią jedynie „ustawiane” zdjęcia, na których nie ma prawa coś nie wyjść. Są też fotografowie, którzy zwracają uwagę na szczegóły – drobne detale, które dopełniają całość. Zanim więc wybierzemy fotografa, sprawdźmy jego portfolio.

Kolejna, ważna rzecz, to liczba zdjęć, którą mamy w cenie. Cena usługi może bowiem zawierać określoną liczbę zdjęć, a także określone nośniki i formaty, w których je dostaniemy. U jednych fotografów dostajemy np. 300 obrobionych zdjęć na pendrivie, u niektórych 100 obrobionych zdjęć wklejonych do albumu oraz wszystkie, nieobrobione zdjęcia na pendrivie. Ważny jest również czas, po którym możemy spodziewać się oddania zdjęć. Zwykle są to 3 miesiące od daty ślubu.

Nie zapominajmy również zapytać o możliwość dojazdu na sesję plenerową. Zapewne zauważyłeś, że wiele sesji plenerowych odbywa się w dalekich zakątkach kraju, a nawet za granicą. Ważne jednak, aby dopytać, czy jest w ogóle możliwość dojazdu do bardziej oddalonych miejscowości. Często bowiem się zdarza, że to państwo młodzi muszą organizować dojazd, jeśli chcą pojechać gdzieś dalej. Jeśli nie mamy samochodu, zwykle możemy liczyć na sesję jedynie w najbliższych okolicach. Dopytajmy również, czy fotograf robi również mini sesję w dniu ślubu. Takie zdjęcia są bardziej naturalne, bowiem emocje związane ze ślubem są jeszcze „świeże”.

Jak sprawdzić fotografa?

Jak już wspomnieliśmy, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na portfolio fotografa. Sprawdźmy, jak wyglądają zdjęcia plenerowe. Czy są dobrze oświetlone, czy może niedoświetlone lub prześwietlone? Czy sesje ślubne są naturalne czy ustawiane? Nie skupiajmy się jednak tylko na sesjach plenerowych – w końcu to, co najważniejsze, odbywa się podczas ślubu i wesela. Zwróćmy uwagę na to, jak wyglądają zdjęcia z sali weselnej. Często mamy tu ograniczone oświetlenie, dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak fotograf radzi sobie ze zdjęciami gości w czasie tańca. Czy nie są rozmazane? Czy fotograf umie w pełni oddać emocje państwa młodych w czasie ślubu?

Zanim wybierzemy fotografa ślubnego, warto zrobić sobie u niego sesję narzeczeńską. Wtedy przekonamy się, jak się z nim pracuje i jak wygląda u niego obróbka zdjęć.

Artykuł opublikowany przez Blik – fotografia Częstochowa. Zapraszamy do zobaczenia naszego portfolio oraz do kontaktu.

Poprzedni artykułOsocze bogatopłytkowe – naturalny wypełniacz, który płynie w Twoich żyłach
Następny artykułŚlub i wesele – 5 praktycznych porad

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj