W Polsce wartość cywilnoprawną posiadają dwa rodzaje ślubów: cywilny i konkordatowy. Biorąc ślub chcemy by uczynił on nas także małżonkami w świetle prawa – z możliwością dziedziczenia, wspólnego rozliczania się z podatku czy też dając nam możliwość otrzymania informacji o stanie zdrowia naszej ukochanej osoby. Coraz więcej Par decyduje się na ślub cywilny. W ostatnich latach bardzo wzrosła liczba ślubów cywilnych w plenerze szczególnie od momentu kiedy zaistniała taka możliwość i zgodę na jego przeprowadzenie poza murami Urzędu można otrzymać stosunkowo łatwo. Klienci naszej agencji ślubnej Wedding Angels bardzo chętnie korzystają z tej możliwości, dzięki czemu możemy tworzyć dla nich wyjątkowe uroczystości.

Koszty związane ze ślubem cywilnym

Cena ślubu cywilnego w USC ma swój stały taryfikator i uzależniona jest przede wszystkim od tego w jakim miejscu poprowadzona zostanie ceremonia . Czy będzie to budynek Urzędu Stanu Cywilnego czy plener na którym pojawi się urzędnik.

Bez względu na to czy będzie to ślub cywilny w budynku urzędu czy w pięknych okolicznościach przyrody ceremonia zazwyczaj trwa około 15- 20 minut.

Świadkami zawarcia ślubu cywilnego muszą być dwie osoby pełnoletnie, ich płeć nie ma znaczenia. Osoby te powinny mówić po polsku, w przypadku jeżeli świadkiem jest obcokrajowiec, wymagana jest obecność tłumacza przysięgłego.

Na jakie opłaty musicie się przygotować decydując się na ślub cywilny?

Opłaty stałe to:

 • Opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa w kwocie 84 zł
 • Opłata za dokument stwierdzający brak przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego w kwocie 38 zł
 • Opłata za każdy odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie w przypadku rozwodu lub akt zgonu śmierci poprzedniego małżonka – 22 zł
 • Opłata za zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku obywatela Polski poza terytorium kraju 38 zł
 • Opłata za przyśpieszenie ustawowo przewidzianego miesięcznego terminu oczekiwania na zawarcie związku małżeńskiego 39 zł

Koszty dodatkowe

Oprawa muzyczna nadaje splendoru każdemu ślubowi. Tak jest również ze ślubami cywilnymi. Nie ma problemu by muzyka uświetniła Waszą ceremonię. Koszt takiej oprawy to ok. 150 zł.

Koszt ślubu cywilnego w plenerze

Dzięki zmianom w prawie, od kilku lat możecie przypieczętować swoją miłość na łonie przyrody.

Ku naszej wielkiej radości z tej opcji korzysta coraz większe grono zakochanych.

Koszt takiego ślubu jest zdecydowanie wyższy od tradycyjnego ślubu w murach urzędu Stanu Cywilnego.

Nowelizacja ustawy o aktach stanu cywilnego mówi, iż koszty ślubu w plenerze nie mogą być większe niż 50% aktualnego średniego wynagrodzenia. Kwotą która została przyjęta za ten rodzaj ślubu jest 1000 zł bez względu na podwyżki średniego wynagrodzenia w kraju.

Co składa się na te kwotę? Główną jej składową jest:

 • Koszt pełnego stroju urzędnika
 • Usługi fryzjerskie
 • Zakup insygniów z wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczpospolitej Polskiej
 • Patery na obrączki oraz ich konserwacja
 • Koszt dojazdu na miejsce ceremonii
 • Wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC

Dodatkowe koszty przy ślubie w plenerze

Oprócz tej kwoty musicie jeszcze liczyć się dodatkowymi kosztami przygotowania uroczystości w plenerze. By stworzyć wyjątkową oprawę dla takiego ślubu Pary decydują się na przygotowanie dekoracji kwiatowych bardziej lub mniej rozbudowanych, pergoli, dywanów, krzeseł, oprawy muzycznej oraz zadaszenia na wypadek deszczu.

Minimum jakie powinno się znaleźć w miejscu zaślubin to stół dla urzędnika, godło, krzesła dla Pary Młodej oraz świadków.

W związku z tym, że wynajem krzeseł dla wszystkich Gości to spory wydatek, Pary często z niego rezygnują, poprzestając na zagwarantowaniu miejsc siedzących tylko dla najbliżej rodziny lub osób starszych.

Zaślubiny w miejscu przyjęcia weselnego

Często obiekty weselne dysponujące parkiem lub ogrodem, który idealnie nadaje się na ślub w plenerze za udostępnienie miejsca pod ceremonię pobierają dodatkową opłatę pomimo, iż organizujemy przyjęcie weselne u nich. Opłata taka może się wahać od 500 do 1000 zł. W tej cenie często zapewnione mamy podstawowe elementy konieczne do ślubu w plenerze tzn. : miejsce dla urzędnika oraz krzesła dla Pary Młodej i świadków i ewentualnie dywan.

Kiedy będziecie wybierać lokalizację pod wasz ślub plenerowy nie zapomnijcie by odpowiednio wcześniej skonsultować ją z urzędnikiem i mieć pewność, że wyrazi on zgodę na przeprowadzenie tam uroczystości. Spotykamy się czasami z przypadkami odmowy udzielenia zgody na ślub cywilny w plenerze powołując się na argument, iż wybrane miejsce zaburza powagę urzędu.

Ile kosztuje ślub cywilny za granicą?

Turkusowe morze, palmy, bezchmurne niebo, jednym słowem egzotyczne krajobrazy i Wy na plaży.

Od zawsze marzyliście by w gronie najbliższych na rajskiej plaży przypieczętować Waszą miłość.

Dzisiaj świat jest na wyciągnięcie ręki i jeśli nie w waszym stylu jest huczne wesele w Polsce ta opcja ślubu jest właśnie dla Was. Za ślub cywilny na terenie Unii Europejskiej zapłacicie ok. 500 Euro opłaty konsularnej, płatnej gotówką przed ceremonią. Do tego oczywiście musicie doliczyć koszt tłumacza przysięgłego, wynajmu miejsca ceremonii oraz przyjęcia. Jest wasze wymarzone miejsce znajduje się poza Unią Europejską warto sprawdzić dokładną kwotę opłaty kontaktując się z daną placówką konsularną. Ich pełen wykaz znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/polskie_placowki/

Ślub w Chorwacji

Jeśli chcielibyście zorganizować Wasz ślub w plenerze w najpiękniejszych zakątkach Chorwacji zapraszamy do kontaktu z Wedding Angels. Pomożemy Wam zorganizować niezapomniany ślub na malowniczych plażach Dalmacji.

Zapewniamy:

 • Kompleksową organizację ceremonii
 • Koordynację dnia ślubu
 • Rezerwację terminu w urzędzie
 • Pomoc przy kompletowaniu i tłumaczeniu dokumentów
 • Obecność tłumacza przysięgłego
 • Wynajęcie miejsca zaślubin
 • Organizacja dekoracji miejsca zaślubin
 • Oraz inne usługi na życzenie klienta
Poprzedni artykułPerfumy męskie na ślub
Następny artykułJak wybrać najlepszą salę weselną?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj