Ślub to okazja, by zaprezentować się zupełnie inaczej. Zatem to odpowiedni moment na to, by zmienić kolor włosów nawet radykalnie. Brunetki czy szatynki często decydują się na rozjaśnianie włosów. Czy warto wykonać je samodzielnie i jak przeprowadzić ten zabieg bezpiecznie?
U fryzjera czy w domu – gdzie wykonać rozjaśnianie?
Ślub to wyjątkowy moment i nie czas na eksperymenty. Jeżeli chcesz rozjaśnić włosy, a nie masz w tym względzie wprawy, to lepiej gdy zaprosisz do swojego domu fryzjerkę, by zajęła się Twoimi włosami profesjonalnie. Rozjaśnianie włosów w domu może być bezpieczne, jeśli oddasz się w ręce profesjonalisty czy profesjonalistki. W takim przypadku nawet przejście z czerni do blondu może być możliwe. Jeśli jednak masz zamiar sama rozjaśniać włosy, to wiedz, że najlepiej sprawdza się rozjaśnianie o 2-3 tony. Nie należy zatem stosować oksydantu mocniejszego niż 6%. Z czarnego najczęściej przechodzisz do rdzawego lub pomarańczowego podczas jednej dekoloryzacji. Jeśli nie chcesz zniszczyć swoich włosów, które są ciemne, a jednocześnie przeprowadzić zabieg samodzielnie, to podziel go na etapy, czyli rozpocznij rozjaśnianie na kilka miesięcy przed planowaną uroczystością. Najpierw rozjaśnij włosy o dwa lub trzy tony i zastosuj toner do włosów brąz. Przy kolejnej okazji możesz przejść do dalszego rozjaśniania i wtedy uzyskasz już blond, a z pomocą tonera pożądany odcień. Jeśli Twoje włosy mają odcień jasnego brązu lub ciemnego blondu, to bez problemy rozjaśnisz włosy przy użyciu rozjaśniacza za jednym podejściem bez konieczności używania dużych stężeń. Pamiętaj, że utleniacz 12% jest bardzo silny i nawet fryzjerzy odchodzą od jego stosowania, gdyż włosy po takim rozjaśnianiu są bardzo suche i mocno się puszą.
O czym pamiętać podczas rozjaśniania włosów i jak zadbać o włosy po zabiegu?
Na rozjaśnianie włosów najlepiej zdecydować się na około dwa tygodnie przed uroczystością. Dzięki temu, gdy odcień nie będzie taki, jak chciałaś, zawsze możesz jeszcze nad nim popracować. Nie tylko tonowanie się sprawdza, bo gdy nie masz do dyspozycji profesjonalnego tonera, to ciepły lub zimny odcień blondu pomogą Ci uzyskać szampony z pigmentami. Można je stosować dwa razy w tygodniu. Podczas rozjaśniania nie można przedłużać czasu wykonywania zabiegu, gdyż prowadzi to do wypadania włosów. Pigment rozjaśnia się tylko do pewnego stopnia i dłuższe trzymanie na włosach rozjaśniacza nie spowoduje, że włosy będą dalej się rozjaśniać. Po rozjaśnianiu stosuj dedykowane szampony do włosów rozjaśnianych, wzmacniające i odżywcze. Dbaj o równowagę PEH, aby włosy były lśniące i nie były sianowate.
Możesz też wybrać się na zabieg sauny do włosów, który odbudowuje włosy po rozjaśnianiu i farbowaniu. Ale równie dobrze możesz sobie go zafundować sama w zaciszu własnego domu. Wystarczy, że sięgniesz po olejek do włosów i podgrzejesz go w kąpieli wodnej. Następnie po umyciu włosów na jeszcze wilgotne nałóż go pasmo po paśmie, a później załóż czepek kosmetyczny. Później włącz suszarkę i skieruj ją na czepek. W ten sposób składniki olejku głębiej wnikną w Twoje włosy. Pozostaw olejek przez kilka godzin, a następnie użyj na włosy ulubionej odżywki i połącz z olejkiem. Teraz będziesz mogła spłukać go z włosów, a następnie umyjesz je jak zwykle. Jeśli chcesz olejować włosy bezpośrednio przed ślubem, wykonaj zabieg przynajmniej 24 godziny wcześniej, tak by w tym szczególnym dniu zająć się tylko ułożeniem włosów.