Jakie wybrać winietki na stół weselny?

0

Każde przyjęcie ślubne wymaga odpowiedniej oprawy. Jednym z elementów, który bardzo ułatwia organizację uroczystości, są winietki na wesele. Dzięki nim w prosty i sprawny sposób można rozmieścić wszystkich gości na właściwych miejscach przy stole – tak, by każdy czuł się komfortowo. Winietki weselne mogą również pełnić później rolę miłej pamiątki, dlatego warto zadbać o to, aby były przyjemne wizualnie. Czym kierować się wybierając tego typu akcesoria ślubne? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Styl i kolorystyka winietek

Organizatorzy wesela zwykle starają się, aby każdy jego element – od dekoracji, przez zastawę, po kwiaty – był ze sobą spójny. Nie inaczej jest w tym wypadku – winietki na stół weselny powinny przede wszystkim tworzyć harmonijną pod względem stylu całość z wszelkiego rodzaju ozdobami czy zaproszeniami i upominkami wręczanymi gościom.

Najchętniej kupowane w ostatnich miesiącach winietki na wesele to szereg motywów, spośród których każdy może wybrać najbardziej odpowiadające klimatowi uroczystości. Dostępne są m.in. wersje zawierające:

  • symbolikę ślubną (obrączki, sylwetki nowożeńców),
  • motywy kojarzące się z miłością (serca, puzzle, skrzydła, postać anioła, gołębie, motyle),
  • wzory roślinne (wianki, kwiaty, liście, gałązki).

Winietki na stół weselny to także różnorodność barw, choć zdecydowanie przeważają tu kolory jasne (białe, kremowe) i pastelowe z elementami szykownego złota czy srebra. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się jednak na bardziej wyraziste odcienie. Na pewno jednak całość powinna być zbieżna z kolorystyką i motywem przewodnim całego przyjęcia. Dziś zdecydowany prym wiodą wersje klasyczne, rustykalne i boho.

Forma winietek

Kolejna kwestia, którą należy uwzględnić, wybierając winietki na wesele, to ich forma. Zazwyczaj akcesoria tego typu mają postać niewielkich wymiarów wizytówek, na których umieszczone są imiona i nazwiska poszczególnych gościa. Elementy takie ustawia się przy talerzach czy kieliszkach każdego uczestnika przyjęcia lub wbija np. do muffinki za pomocą specjalnych patyczków. Nowożeńcy chętnie zamawiają także winietki na wesele w postaci klamerek, które można przypiąć np. do serwetki czy gałązki roślinnej. Producenci gadżetów weselnych mają do zaoferowania również inne akcesoria ułatwiające zamocowanie winietek. Przykładem są tu specjalne ozdobne stojaki, uchwyty, podstawki. Wizytowniki na winietki ślubne to także szereg oryginalnych rozwiązań w postaci np. niewielkich wymiarów diamentu, sztalugi, krzesełka czy pnia drzewa. Warto zapoznać się z pełną ofertą sklepów prowadzących sprzedaż takich produktów i przekonać się, jak wiele ciekawych i nieszablonowych opcji mają do zaproponowania osobom organizującym wesele.

Materiał i kształt

Najczęściej spotykane są winietki papierowe, choć coraz popularniejsze stają się nieco bardziej oryginalne wersje drewniane. Dużym powodzeniem cieszą się również koronkowe i ażurowe wizytówki, które wyróżniają się niezwykłą delikatnością i elegancją.

Warto podkreślić, że winietki na wesele nie muszą mieć tradycyjnego i najbardziej powszechnego kształtu prostokąta. Sklepy z akcesoriami ślubnymi proponują w tym zakresie również inne rozwiązania. Można zatem wybrać opcje okrągłe lub posiadające kształt serc, ptaków, skrzydeł czy motyli. Z pewnością jest to ciekawe urozmaicenie stołu weselnego.

Mówiąc o kształcie winietek, warto wspomnieć również, że do wyboru są warianty zarówno poziome, jak i utrzymanej w orientacji pionowej. Pierwsza z wersji jest zdecydowanie popularniejsza – wpływa na to przede wszystkim fakt, że imię i nazwisko gościa to ciąg co najmniej kilkunastu znaków. Umieszczenie napisu w taki sposób jest po prostu bardziej czytelne, a całość lepiej prezentuje się na stole.

Winietki na stół weselny – jaki napis?

Każda winietka na wesele zawiera wydrukowane lub wypisane ręcznie imię i nazwisko gościa lub jakiekolwiek inne dane (np. pseudonim, stopień pokrewieństwa) umożliwiające jednoznaczne zidentyfikowanie uczestnika przyjęcia, dla którego przeznaczone jest wybrane miejsce. Nie należy również zapominać o osobach towarzyszących. Często jest to ktoś spoza kręgu rodziny i znajomych, jednak miłym gestem będzie przygotowanie spersonalizowanej winietki również w takim wypadku. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zapytanie zaproszonego o tożsamość i dane osoby, która będzie mu towarzyszyć. Nie należy jednak robić tego zbyt wcześnie – lepiej dać czas, ponieważ gość może początkowo sam nie wiedzieć, z kim przyjdzie na ceremonię. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby winietka na wesele dla osoby towarzyszącej została wypisana ręcznie nawet dzień przed uroczystością.

Imiona i nazwiska zaproszonych to jednak nie wszystko, co zawarte jest na wizytówkach ślubnych. Winietki na stół weselny zazwyczaj są dwustronne i często pojawia się przez to dylemat, jaką treścią wypełnić wolne miejsce. W tym zakresie panuje oczywiście pełna dowolność. Niektóre pary decydują się na krótkie „Dziękujemy za przybycie”, inni życzą gościom „Udanej zabawy!”, ale z powodzeniem można umieścić także krótką sentencję, cytat o miłości lub jakikolwiek przekaz dla przybyłych. Ponadto winietki na stół weselny często zawierają również datę i miejsce przyjęcia, a także inicjały pary młodej. Dzięki temu element ten staje się idealną pamiątką, którą gość może zabrać do domu, by wspominać udział w uroczystości jeszcze przez długi czas.

Zakup i koszt winietek

Ostatnia sprawa, o którą pyta wiele osób planujących ślub, to cena, jaką trzeba zapłacić za winietki na wesele. Część par myśli nawet o samodzielnym wykonaniu takich elementów. Jest to oczywiście ciekawe rozwiązanie, ale jednocześnie bardzo czasochłonne. Organizacja wesela i tak pochłania mnóstwo energii i często wszystko przygotowywane jest niemal do ostatnich chwil. Zdecydowanie prostsze będzie więc zamówienie winietek u profesjonalnego usługodawcy, zwłaszcza że wybór jest tak szeroki. Do tego efekt z pewnością będzie satysfakcjonujący, a sam koszt, wbrew pozorom, dość niewielki. Produkty tego typu można zakupić naprawdę niedrogo. Renomowane sklepy z akcesoriami ślubnymi oferują piękne winietki na stół weselny w cenach zaczynających się już od około 50 groszy za sztukę.

Poprzedni artykułPierwszy taniec – jak sprawić by był wyjątkowy?
Następny artykułMakijaż permanentny brwi, oczu i ust – co to jest?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj