Ile kosztuje wesele na 100 osób?

„Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy.” Marilyn Monroe – cytat równie znany, jak jego autorka. Stwierdzeniu nie da się odmówić racji, i mimo upływu dziesiątek lat od jego powstania jest aktualne. Paradoksalnie największą wagę do pieniędzy trzeba przykładać wtedy, kiedy – wydawałoby się – jest ku temu najmniej odpowiednia pora, np. przy planowaniu ślubu i wesela. Radosny czas oczekiwania nierzadko przeplata się z koniecznością wyrzeczeń i kompromisów. Decydując się na zawarcie związku małżeńskiego kalkuluje się wszystko, począwszy od organizacji ślubu po wyprawienie wesela, a czasem i poprawin. Przy sporządzaniu listy gości może się okazać, że najbliższa rodzina i przyjaciele to całkiem duże grono bliskich narzeczonym ludzi. Wtedy powstaje pytanie: ile kosztuje wesele na 100 osób?

Wydatki ślubne

Są wydatki, które pozostają niezależne od liczby gości na weselu. Zaliczają się do nich ubiór pani i pana młodego, opłata w Urzędzie Stanu Cywilnego, lub datek przekazany na rzecz kościoła oraz przystrojenie miejsca, w którym będzie zawarty związek małżeński. Bez znaczenia w kontekście ilości gości będą również stawki DJ’a lub zespołu, fotografa i/lub kamerzysty, makijażystki, fryzjera, barbera, kosmetyczki, samochodu, obrączek i np. kursu tańca, o ile narzeczeni będą chcieli się nań udać. Nowoczesne wesele to też nowoczesne wydatki „okołoślubne”, takie jak dietetyk, dieta, siłownia, specjalistyczne zabiegi kosmetyczne etc. i tutaj także mają one charakter stały. Liczenie gości staje się istotne dopiero przy kwestiach związanych bezpośrednio z weselem.

Obiad weselny

Koszt, jaki trzeba ponieść na tzw. talerzyk to jedna ze składowych wydatku, który jest całkowicie uzależniony od tego, ile osób będzie bawiło się razem z nowożeńcami. Ceny różnią się w zależności od terminu wesela (np. pory roku, dnia tygodnia), klasy obiektu i regionu, w jakim się znajduje. Stawki wynoszą od ok. 100 zł do ok. 300 zł za talerzyk. Dwór Korona Karkonoszy utrzymując wysoki poziom i rewelacyjną lokalizację oferuje swoim klientom bardzo promocyjne ceny, już od 126 zł/ osobę w mniej obleganych terminach. Do ceny samego talerzyka należy doliczyć koszt tortu. Choć jego cena w stosunku do ogólnego kosztu uroczystości może wydawać się niewielka, stanowi on jeden z najważniejszych wydatków i elementów przyjęcia weselnego. Coraz popularniejsze stają się również różnego rodzaju stoły z przekąskami, zarówno słodkimi jak i wytrawnymi. Stanowią one dodatek, niemniej jednak zastępują co najmniej jedno z dań podawanych w trakcie uroczystego obiadu, jak np. przystawka lub zupa. Ich obecność wypiera powoli wystawne, pięciodaniowe posiłki, które determinują konieczność siedzenia przy stole przez kilka godzin. Szwedzkie stoły pozwalają gościom na swobodne decydowanie o porze jedzenia i tego, po co konkretnie będą sięgali. O tym ile kosztuje wesele na 100 osób decyduje także rodzaj i ilość alkoholu zapewnionego przez gospodarzy. Modne są trunki niestandardowe, domowe, naturalne, jak nalewki i wina z niewielkich rozlewni, czy od lokalnych wyrobników. Do kosztu organizacji wesela trzeba z pewnością wliczyć nocleg osób przyjezdnych. Ceny usług hotelowych są w cenach od 120 zł za dobę.

Prezenty dla młodej pary

Podsumowując, koszt organizacji wesela dla stu osób może oscylować wokół bardzo rozbieżnych kwot. Trzeba liczyć się wydatkiem nie mniejszym niż 20 – 30 tysięcy złotych, górnej granicy określić się nie da. Oszczędności można szukać w promocjach, przecenach, wyprzedażach i outletach. Skorzystać da się także na ofertach first minute i last minute, oraz na organizacji ślubu z weselem w dzień inny niż najpopularniejsza w Polsce sobota. W budżet nie powinno się wliczać prezentów w postaci ‘kopert’ od gości. Nigdy nie wiadomo jaką sumę uda się zebrać nowożeńcom, nawet jeśli pojawią się wstępne deklaracje. Pieniądze ze ślubu doskonale sprawdzą się natomiast jako wsparcie w opłaceniu podróży poślubnej. Jeśli w organizacji uroczystości młodej parze pomagali rodzice, eleganckim gestem będzie wręczenie im prezentu w postaci wyjazdu do SPA czy atrakcji zorganizowanych lokalnie. Podarunek dla rodziców każdego z małżonków to koszt od ok. 500 zł.

Poprzedni artykułLimuzyna na wynajem do ślubu – zalety i wady
Następny artykułSuknia ślubna bez pleców- jakie fasony?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj