Każdy z nas chce mieć ładną i opaloną skórę, jednakże promienie słoneczne nie zawsze mają dobry wpływ na naszą cerę. Zanim postawimy na długie kąpiele słoneczne, warto dowiedzieć się, czym cechuje się promieniowanie UV i jak może oddziaływać na skórę! Dzięki garści wiedzy na ten temat raz na zawsze zapamiętamy to, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na słońcu. Co warto wiedzieć?
Promieniowanie UV
Nie od dziś wiadomo, że promienie słoneczne z jednej strony mają dobry wpływ na organizm ludzki, a z drugiej strony mogą szkodzić w nadmiernych ilościach. Czym jest promieniowanie UV?
Najłatwiej mówiąc, są to fale ultradźwiękowe emitowane przez słońce. Docierają one cały czas do Ziemi i oddziałują na organizm ludzki oraz na skórę. Co ciekawe, światło UV podzielić można na kilka grup:
- UVA
- UVB
- UVC
Największy udział ma UVA – to ok. 95% całego promieniowania słonecznego. Może przenikać przez szkło i chmury, docierając do warstw skóry właściwej. Trzeba w tym wypadku uważać na fotostarzenie się cery.
Promieniowanie UVB to z kolei około 5% promieniowania. Mamy tutaj do czynienia ze zmiennymi wartościami. Na ciele dzięki temu pojawia sia długotrwała opalenizna, przy czym trzeba uważać na ryzyko oparzeń. Ostatni rodzaj promieni, UVC, nie dociera do powierzchni Ziemi. Możemy bowiem liczyć na ochronę za pomocą warstwy ozonowej.
Pozytywny wpływ promieniowania na skórę
Przejdźmy teraz do pozytywnego wpływu promieniowania na cały organizm człowieka. Promienie słoneczne pozwalają na pojawienie się ładnej opalenizny i mają dobry wpływ na nasze samopoczucie. Poza tym biorą udział w syntezie witaminy D3, która odpowiada za zdrowie kości i zębów. Nieocenione jest też łagodzące działanie w przypadku reakcji alergicznych.
Negatywny wpływ promieniowania na skórę
Pamiętajmy o tym, że promienie UV w niektórych przypadkach są także szkodliwe dla organizmu człowieka. Niestety światło UV odznacza się wysokim poziomem szkodliwości. Trzeba liczyć się z:
- Oparzeniami słonecznymi – oparzenia są powodowane przez promienie UVB. Po kilku godzinach na słońcu skóra staje się czerwona, piekąca, występować mogą także dreszcze i wymioty. Ogromnie ważne jest stosowanie kosmetyków ochronnych.
- Fotostarzeniem się skóry – promienie słoneczne oddziałują na proces starzenia się naszej cery. W efekcie skóra traci jędrność i elastyczność, gdyż zniszczeniu ulegają włókna elastynowe. Głównym winowajcą jest w tej sytuacji UVA.
- Udarami słonecznymi – udar cieplny powstaje wtedy, gdy zbyt długo przebywamy na słońcu. Jeśli zauważymy u siebie pierwsze oznaki udaru słonecznego warto jak najszybciej podjąć środki zaradcze. Trzeba dużo pić i przebywać w chłodnym miejscu. Niekiedy konieczna jest wizyta u lekarza.
- Ryzykiem nowotworów skóry – promieniowanie UVA i UVB przyczyniają się do powstawania zrogowaceń i pieprzyków na skórze. Najgroźniejszy jest czerniak, który bardzo trudno jest zdiagnozować.
Jak widzimy, słońce ma zarówno negatywny, jak i pozytywny wpływ na skórę człowieka. Najważniejsze jest to, aby z kąpieli słonecznych korzystać z umiarem i stosować odpowiednie filtry przeciwsłoneczne, chronić głowę przed dużym słońcem i unikać największego upału.