Chcąc za parę lat powspominać swój najważniejszy dzień w życiu, państwo młodzi powinni zatrudnić profesjonalnego fotografa, który zadba o ujęcie najpiękniejszych i najbardziej wzruszających momentów uroczystości ślubu i zabawy weselnej. Ważne są zarówno walory estetyczne zdjęć, jak również przystępna cena usługi.

Czym się kierować przy wyborze fotografa ślubnego?

Wybierając dobrego fotografa na swój ślub, warto przemyśleć wcześniej kilka kwestii. Po pierwsze, jaki styl zdjęć i ich sceneria najbardziej nas interesuje. Czy preferujemy kolorystykę czarno-białą, a może klimat vintage, boho czy bardziej współczesny? Istnieją bowiem wyspecjalizowani w danej tematyce fotografowie, którzy z pewnością dorzucą od siebie pomysłowe i efektowne rozwiązania. Jeśli państwo młodzi chętnie pozują do zdjęć i dobrze się czują w roli modeli, warto to wykorzystać i sesję ślubną zrealizować w bardziej oryginalnym miejscu, np. na zamku, w dworku szlacheckim, nad morzem, w górach czy w zabytkowym mieście. Takie fotografie przywołają po latach piękne i wzruszające chwile. Równie ważną kwestią jest oczywiście cena usługi.

Profesjonalny fotograf powinien doskonale znać się na grze światła i skomponowaniu odpowiednich kadrów. Nie powinny dla niego stanowić przeszkody wyzwania w postaci wspaniałych, długo naświetlanych ujęć podczas cichego pokazu fajerwerków np. od firmy PyroTech. Takie ralizacje cechuje duże natężenie światła z czym amator nie koniecznie będzie umiał sobie poradzić. Oczywiście duże znaczenie ma oświetlenie kościoła i sali weselnej, wielkość okien, ilość sztucznego światła i nawet pogoda. Zdjęcia w pochmurny dzień nie wyjdą tak korzystnie, jak przy bezchmurnym niebie i w pełnym słońcu. Ważne, aby fotograf wykorzystał cały potencjał, tkwiący zarówno, w ozdobach na kościelnych ławkach, jak i na stole pary młodej. Warto pamiętać, że samo wykonanie zdjęć nie kończy jego pracy. Kolejnym etapem jest ich obróbka i zamieszczenie na płycie bądź pendrivie.

Od czego zależy cena oprawy fotograficznej na ślub i wesele?

Koszt usługi, świadczonej przez zawodowego fotografa determinuje wiele czynników, wśród których wymienić należy:

  • zakres usługi – czy para młoda życzy sobie reportażu z uroczystości zawarcia małżeństwa i wesela, czy zamawia jedynie sesję narzeczeńską oraz ślubną,
  • czas pracy fotografa – cena będzie znacznie wyższa, jeśli ma on przystąpić do wykonywania zlecenia jeszcze w trakcie przygotowań i być obecnym do samego końca wesela, jednak coraz częściej praca fotografa kończy się o północy, czyli po oczepinach,
  • ilość otrzymanych zdjęć po zakończeniu pracy fotografa, czyli już po ich obróbce,
  • wykonywanie sesji rodzinnych, grupowych itp.,
  • koszt dojazdu oraz noclegu fotografa,
  • rodzaju użytego sprzętu fotograficznego,
  • zakup albumu lub foto książki.

Oczywiście należy liczyć się faktem, że zawodowy, bardziej świadomy swojego warsztatu i kunsztu fotograf, ceni wykonywaną przez siebie pracę znacznie wyżej niż amatorzy w tej dziedzinie. Nie można więc oczekiwać dużego zaniżania ceny. Na profesjonalnej oprawie fotograficznej nie należy jednak oszczędzać, ponieważ uchwycone chwile z tego najważniejszego dnia w życiu stanowią pamiątkę na całe życie, nie tylko dla państwa młodych, ale również rodziców, dziadków czy chrzestnych.

Poprzedni artykułO czym warto pomyśleć, wybierając samochód do ślubu?
Następny artykułMiniporadnik dla początkujących fotografów – sprawdź koniecznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj