Codzienna pielęgnacja włosów może okazać się nieefektowna, gdy źle dobierasz kosmetyki oraz sposób dbałości o swoje pasma. Kluczem do określenia prawidłowego sposobu mycia i odżywienia włosów jest poznanie ich struktury.

Włosy średnioporowate – po czym je poznasz?

Posiadaczka włosów średnioporowatych zauważa, że pasma są matowe, pozbawione energii i łatwo ulegają zniszczeniu. Rozdwojone końce, łamliwość, podatność na uszkodzenia, przesuszenie, puszenie pod wpływem wilgoci, obciążenia, utrata blasku oraz bardzo długi czas schnięcia pozwala twierdzić, że Twoje włosy posiadają średni poziom porowatości. Podatne na uszkodzenia i zmatowione włosy średnioporowate potrzebują kompleksowej pielęgnacji, która regularnie i właściwie stosowana pozwala na odzyskanie blasku, nawilżenia oraz doskonałego wyglądu włosów średnioporowatych. Określenie stopnia porowatości włosów nie jest łatwe, dlatego jeśli nie masz pewności, możesz udać się po opinię do profesjonalnego fryzjera lub wykonać test włosa w szklance letniej wody. Jeśli zanurzony włos po pięciu minutach będzie utrzymywał się na wysokości połowy głębokości wody, prawdopodobnie Twoje włosy są średnioporowate.

Jakie są potrzeby włosów średnioporowatych?

Średnioporowate włosy mają specyficzne potrzeby, łączące elementy rutyny pielęgnacyjnej włosów wysokoporowatych oraz niskoporowatych. Z tego względu musisz szczególnie zadbać o utrzymanie równowagi PEH. Co to oznacza i jak pielęgnować włosy średnioporowate? Skrót PEH to pierwsze litery protein, emolietnów oraz humektantów, których używamy w pielęgnacji włosów. Określanie typu struktury pasm warunkuje zastosowanie tych produktów dla uzyskania optymalnego rezultatu odżywienia i nawilżenia włosów. Proteiny wpływają na odbudowę i wypełnienie struktury włosa i są szczególnie polecane włosom wysokoporowatym. Pasma średnioporowate również dobrze je tolerują. Humektanty pozwalają doskonale nawilżyć włosy i w ich przypadku również możemy mówić o prawidłowym działaniu na włosy średnioporowate. Inaczej jest z emolientami, które dogłębnie odżywiają, jednak w przypadku włosów średnioporowatych mogą powodować zbytnie obciążenie. 

Jak pielęgnować włosy średnioporowate?

Zachowanie równowagi PEH oraz pielęgnacja, ukierunkowana na nawilżenie bez obciążeń pozwalają osiągnąć doskonały efekt. Pielęgnacja włosów średnioporowatych powinna odbywać się z zastosowaniem odpowiednio dopasowanych kosmetyków. Zadbaj o nawilżenie pasm oraz odzyskanie blasku włosów. Postaraj się zregenerować uszkodzone końcówki oraz odbić włosy od nasady. Dzięki regularnie stosowanych produktach nawilżających oraz odbudowujących Twoje włosy odzyskają witalność. 

Czego unikać dla średnioporowatych włosów?

Twoje średnioporowate pasma nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, powstające w następstwie stosowania kosmetyków do stylizacji oraz wysokich temperatur. Efektowne kosmetyki, takie jak lakiery do włosów, zwiększające objętość pasm mogą powodować łamliwość włosów i uszkadzać trwale ich strukturę. Ogranicz stosowanie kosmetyków do stylizacji, które wysuszają pasma. Wyeliminuj ponadto suche szampony oraz stylizację na gorąco bez termoochrony. Unikaj częstej zmiany temperatur i wilgotności w pomieszczeniach. Stosuj zdrową dietę, ubogą w cukier i sól. 

Poprzedni artykułMakijaż przyciągający uwagę – produkty, które warto mieć w swojej kosmetyczce
Następny artykułCzy blond włosy pielęgnuje się inaczej niż włosy ciemne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj