Druhny na ślubie - zadania, obowiązki i moda dla druhen

Druhny na ślubie to najczęściej siostry, kuzynki lub przyjaciółki Panny Młodej. Ilość druhen na ślubie nie jest odgórnie ustalona, jednak rzadko kiedy ich liczba przekracza 10-12. Panna Młoda sama wybiera kto będzie jej druhną oraz ile łącznie będzie druhen na ślubie.

Najczęściej spotkać można od trzech do pięciu pań, pomagających Pannie Młodej we wszystkich przygotowaniach. Druhną może być zarówno panna, jak i mężatka. Również co do wieku nie ma żadnych ograniczeń. W przypadku, gdy na ślub wybrane zostają dziewczynki do 16 roku życia, nazywa się je druhenkami.

Jak wybrać druhnę i kto może nią zostać?

Zadaniem druhen jest pomoc w przygotowaniach do ślubu, zorganizowanie wieczoru panieńskiego oraz pomoc we wszystkich przygotowaniach ślubu i wesela. Do dodatkowych obowiązków zaliczyć można pomoc w zorganizowaniu listy prezentów, dbanie, aby gościom na weselu niczego nie zabrakło i pomoc w organizowaniu budżetu weselnego. To jednak jedne z wielu zadań, jakie powierzone zostają druhnom na ślubie.

Jak wybrać druhnę i kto może nią zostać?

Do podstawowych obowiązków głównej druhny należy pomoc Pannie Młodej w wybraniu sukni ślubnej, fryzury, biżuterii, a nawet bielizny ślubnej. Wszystkie druhny powinny służyć radą Pannie Młodej, a ta pod żadnym pozorem nie powinna krytykować ich zdania. Jako druhny wybiera się osoby, którym się ufa, dlatego do wszystkich kwestii należy podejść racjonalnie, nawet jeżeli Pannie Młodej nie wszystkie pomysły podobają się na pierwszy rzut oka.

Druhny podczas ceremonii ślubnej idą za Panną Młodą lub wchodzą wcześniej, czekając przy ołtarzu. To do nich należy pilnowanie, aby suknia Panny Młodej zawsze prawidłowo się układała. Podczas oczepin jedna z druhen odpina welon Panny Młodej. Co więcej, do ich zadań należy również organizacja miejsca na kwiaty, które otrzymuje Panna Młoda, prezentów i kopert z pamiątkami. Druhny powinny czuwać nad prawidłowym przebiegiem każdego z elementów ślubu i wesela.

Moda dla druhen

Nie ma odgórnie ustalonych zasad mody dla druhen jednak warto, aby każda z pań trzymała się jednego, określonego motywu przewodniego tak, by żadna nie wyróżniała się zbytnio od pozostałych. Najczęściej wszystkie panie pomagające Pannie Młodej decydują się na założenie sukienek w tym samym kolorze, a nawet kroju. Dobranie odpowiednich sukienek dla wszystkich pań nie jest łatwym zadaniem, ale właśnie z takimi wyzwaniami druhny powinny radzić sobie bezproblemowo.

Sukienki dla druhen o tym samym kroju, kolorze i materiale doskonale prezentują się na ślubie oraz fotografiach, upamiętniających to wydarzenie. Ważne, aby ustalony wspólnie strój był elegancki, ale także wygodny. Druhny często nie siedzą w jednym miejscu, a więc sukienka nie powinna krępować ruchów. Co ważne, ubiór druhen nie powinien być zbyt wyzywający – nie powinien odciągać wzroku od Panny Młodej.

Sukienka dla druhny

Do najchętniej wybieranych kolorów sukienek zaliczyć można żółty, kremowy, jasno różowy, jasno zielony, beżowy oraz czerwony. Niekiedy na ślubie można spotkać druhny ubrane w sukienki w odcieniach szarości. Pod żadnym pozorem druhny nie powinny ubierać białych sukienek. Kolor ten zarezerwowany jest tego wieczoru tylko i wyłącznie dla Panny Młodej.

Kolor sukienek uzależniony może być od pory roku. Jeżeli ślub odbywa się w miesiącach wiosenno-letnich, kolor sukienki powinien być bardziej stonowany. W tym przypadku doskonale sprawdzą się kolory pastelowe. Natomiast, gdy ślub odbywa się w miesiącach jesienno-zimowych, kolory sukienek powinny być ciemniejsze, bardziej żywe.

Moda dla druhen

Wybór sukienki dla druhny to nie lada wyzwanie w przypadku, gdy każda z pań różni się wzrostem i posturą ciała. Materiał oraz kolor, z jakiego wykonane są sukienki, powinny być dobrane tak, aby nie dodawały kilogramów, a każda z pań czuła się dobrze. W zależności od godziny, w której odbywają się zaślubiny, kolor sukienki dla druhny powinien być jaśniejszy lub ciemniejszy. Ciemniejsze sukienki zalecane są, gdy ceremonia odbywa się wieczorem, zaś jaśniejsze, gdy ślub odbywa się rano lub w środku dnia.

Krój, kolor oraz materiał powinny być dopasowane także do charakteru, w jakim wyprawiane jest wesele. W przypadku, gdy impreza ma charakter oficjalny, zalecane jest wybranie sukienki o kolorze ciemniejszym. Jeżeli wesele odbywa się tylko w rodzinnym gronie, gdzie panuje luźna atmosfera, swobodnie założyć można sukienkę o jaśniejszej barwie.

Poprzedni artykułPaznokcie do ślubu – podpowiadamy, jak je zrobić!
Następny artykułKlasyczne róże na ślubnym kobiercu, czyli o bukietach ślubnych słów kilka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj