Jeśli planujesz ślub – zdecydowanie najważniejszym pierścionkiem w Twoim życiu będzie obrączka. Przecież zgodnie ze ślubną przysięgą nie planujesz go zdjąć aż do końca swoich dni – i obrączki należy szukać dokładnie z takim założeniem. A nie jest to łatwa kwestia: bo jak wybrać pierścionek, który będzie odpowiedni dla osoby młodej i seniora?

Rozmiary pierścionków – czy istnieją opcje uniwersalne?

Jeśli masz już jakieś pierścionki – musimy Cię zmartwić. Kwestia wyboru odpowiedniego modelu obrączki nie stała się właśnie prostsza. Poszczególne pierścionki, w tym również ślubne obrączki, różnią się między sobą wymiarami. Choć rzeczywiście, dopasowanie optymalnego rozmiaru obrączki jest zdecydowanie prostsze niż w przypadku wyboru pierścionka zaręczynowego (w końcu w tym procesie możecie uczestniczyć obydwoje!) – wciąż nie można pójść na łatwiznę, decydując się na ten sam rozmiar, co w przypadku już posiadanego pierścionka.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że tak naprawdę nie istnieje coś takiego, jak uniwersalna rozmiarówka w przypadku pierścionków. Każdy model ma odrobinę inny kształt, a co za tym idzie – nawet pomimo teoretycznie tego samego rozmiaru, jeden pierścionek może wejść na palec bez problemu, a drugi – zatrzymać się w najszerszej części palca. Dodatkowo, zazwyczaj poszczególni twórcy biżuterii mają własne rozmiarówki, tak jak w przypadku odzieży: M z jednego sklepu rzadko będzie takie samo jak analogiczny rozmiar w innej sieciówce.

Nie można zapominać również o tym, że same obrączki różnią się nieco od innych rodzajów pierścionków. Ich dobór zawsze najlepiej jest przeprowadzać pod okiem doświadczonego konsultanta z salonu.

Jak dobrać rozmiar obrączki?

O ile w przypadku pierścionków kupowanych jako prezent czy pierścionka zaręczynowego kwestia pozyskania rozmiaru palca jest rzeczywiście bardzo istotna, to obrączki można wybrać w dość łatwy sposób, wybierając się wspólnie do salonu.

Nie oznacza to jednak, że kwestia wyboru odpowiedniego rozmiaru obrączki jest już załatwiona. Przecież w grę wchodzą również kwestie, o których wspomnieliśmy powyżej, wpływające na obwód palca zarówno wraz z upływem lat, jak i w ciągu dnia. Jak zatem dobrać rozmiar obrączki, która spełni swoją funkcję, nie stając się przy tym nielubianym elementem biżuterii?

Zmiany obwodu palca – jak sobie z nimi poradzić?

Obwód palca zmienia się – nie tylko wraz z upływem czasu, ale również… w ciągu dnia. Na ten parametr wpływ może mieć szereg czynników, a obwód palca będzie inny o poranku i inny wieczorem. To oznacza, że jeśli wybierzesz się do jubilera popołudniową porą, a potem zmierzysz pierścionek ponownie przed pracą – rozmiar, który wcześniej leżał perfekcyjnie przy kolejnym nałożeniu może okazać się zupełnie nietrafiony.

Dlatego też najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór rozmiaru, który z ledwością przechodzi przez najszerszą część palca. W ten sposób w czasie, kiedy palec będzie szczuplejszy – pierścionek nie zsunie się podczas aktywności fizycznej czy podczas snu. Jednocześnie, gdy palec opuchnie – obrączka nie będzie wżynać się w skórę, powodując powiększenie opuchlizny czy ból.

Kwestią równie istotną podczas wyboru obrączki jest soczewka. To właśnie ten parametr odpowiada za optymalne profilowanie pierścionka, co pozwala na uniknięcie nieprzyjemnych otarć i ogólnego dyskomfortu podczas noszenia pierścionka.

Mierzenie rozmiaru palca krok po kroku

Jeśli chcesz wybrać idealny rozmiar obrączek i z jakiegoś względu jedno z Was nie może udać się do salonu (choć jest to opcja, którą polecamy najbardziej ze względu na najmniejsze ryzyko, że coś pójdzie nie tak) – istnieją także metody, które pozwolą na dokonanie pomiaru palca.

Aby dowiedzieć się, jaki rozmiar obrączki powinien być odpowiedni dla Ciebie, możesz:

1. wykorzystać metodę „na nitkę” – to opcja, dzięki której można poznać zbliżony obwód palca. Aby uzyskać jak najdokładniejszy obwód palca, zmierz go w najszerszej części (najczęściej jest to środkowy staw palca). Niezwykle ważną kwestią jest, aby mierzyć właśnie ten palec, na którym masz zamiar nosić obrączkę czy jakikolwiek inny pierścionek. Każdy z naszych palców może bowiem różnić się obwodem nawet minimalnie, a co za tym idzie – obwód palca serdecznego lewej dłoni nie musi być identyczny jak obwód tego samego palca u dłoni prawej. Aby uzyskać pomiar obwodu, owiń nitkę wokół najszerszej części palca i odetnij ją w miejscu, w którym się kończy. Następnie po prostu zmierz wynik miarką. Aby mieć pewność, że miara jaką posiadasz w domu i centymetr, z którego korzysta dany jubiler nie różnią się, możesz zabrać nitkę do salonu, gdzie pracownik zmierzy jej długość;

2. odrysować już posiadany pierścionek – jeśli z jakichś względów opcja z nitką nie wchodzi w grę (choć należy podkreślić, że jest to zdecydowanie dokładniejsze rozwiązanie), możesz zdecydować się również na odrysowanie już posiadanego pierścionka i zmierzenie obwodu na podstawie tego obrysu. Pamiętaj jednak, że ta opcja wiąże się ze sporym ryzykiem błędu. Palce są stosunkowo niewielką częścią ciała i nawet milimetr różnicy w pomiarze może oznaczać, że pierścionek będzie zbyt luźny lub zdecydowanie za mały.

Choć, jak widać, istnieją opcje pomiaru obwodu palca w domowym zaciszu, w miarę możliwości polecamy udanie się do jubilera. Oczywiście, takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe, jednak jeżeli taka opcja wchodzi w grę – pozwoli ona na uzyskanie najdokładniejszego pomiaru.

Wybór odpowiedniego rozmiaru obrączki ma ogromne znaczenie, jeśli chcesz zachować komfort podczas jej noszenia. Choć niektóre rodzaje pierścionków można zwęzić lub powiększyć – to rozwiązanie zmniejsza estetykę obrączki, a także nie zawsze jest możliwe.

Partnerem artykułu jest firma Diament Obrączki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here