Niezależnie od tego, czy chodzi o standardowe złote łańcuszki, czy takie, które posiadają dodatkowe ozdoby, na przykład w formie wszelkich rodzajów kamieni szlachetnych, istotne jest dbanie o biżuterie. Ponieważ takie ozdoby należą do delikatnych rzeczy i łatwo ulegają zniszczeniu, należy być ostrożnym podczas robienia tego domowymi sposobami.

Odpowiednie przechowywanie

Może wydawać się to dość oczywistą kwestią, jednak wiele osób wciąż zapomina, by odpowiednio przechowywać swoją biżuterię. W momencie, gdy złoty łańcuszek znajdzie się w na przykład pojemniku z inną biżuterią — łatwo może ulec zniszczeniu poprzez poplątanie. Gdy do tego dojdzie, nieostrożne, szybkie ruchy mogą spowodować, iż ulegnie on rozerwaniu.

Ta sama kwestia tyczy się wkładania łańcuszka samego do opakowania bądź innego miejsca, gdzie jest trzymany, w sposób nieodpowiedni. Wtedy również może się on poplątać, co prowadzi do tych samych konsekwencji. Najlepszym sposobem dbania o łańcuszek będzie przechowywanie go na przeznaczonym do tego specjalnym stojaku na biżuterię. Dzięki temu nie będzie miał styczności z innymi ozdobami i nie ulegnie poplątaniu.

Czyszczenie

Kolejnym ważnym krokiem podczas dbania o złote łańcuszki jest ich regularne czyszczenie. Niezależnie od tego, czy ozdoba jest często noszona, czy jest w ogóle nieużywana — konieczne jest czyszczenie przynajmniej raz na pół roku. Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą w tym pomóc.

Do najpopularniejszych należy skorzystanie z sody kuchennej oraz octu. Należy zmieszać te dwie rzeczy ze sobą, a następnie delikatnie wetrzeć za pomocą wacika w biżuterię, później zmyć. Można także skorzystać z proszku do pieczenia i wody — sposób działania ten sam. Jeżeli złoty łańcuszek nie posiada doklejanych kamieni, można odparzyć go w gorącej wodzie.

Wystarczy zalać ozdobę i poczekać, aż woda ostygnie. Później pozostaje już tylko wypolerować. Jeżeli natomiast biżuteria posiada doklejane kamienie, nie można oddziaływać na nią gorącą wodą, ponieważ kamienie mogą się odkleić. W takiej sytuacji należy wyczyścić ozdobę za pomocą zwilżonej ściereczki bądź wacika.

Polerowanie i włosy

Jeżeli złoty łańcuszek stracił już swój dawny blask, którym świecił tuż po zakupie, można wrócić do tego stanu za pomocą kilku prostych domowych sposobów. Przede wszystkim, koniecznym jest regularne czyszczenie naszyjnika z włosów, jeśli jest on często noszony. Włosy lubią się wplątywać pomiędzy łączenia łańcuszka lub w zapięcie.

Prostym rozwiązaniem jest noszenie zapięcia z boku, a nie na karku albo zaklejenie zapięcia zwykłą taśmą. Jeśli jednak, z jakichś powodów zapięcie musi znajdować się na karku, to istnieje możliwość użycia wosku, na przykład z topiących się świec zapachowych. Trzeba jednak przy tym uważać, ponieważ wosk jest gorący.

Drugim z kolei sposobem jest wypolerowanie łańcuszka. Można to zrobić przy użyciu soku z cebuli oraz ściereczki bądź wacika lub miękkiej szczoteczki do zębów. W pierwszym kroku należy natrzeć łańcuszek sokiem z cebuli, a później wypolerować przy użyciu szczoteczki.

Poprzedni artykułJak powinno się nosić długie spódnice?
Następny artykułO czym pamiętać przy organizacji kawalerskiego lub panieńskiego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj